Egypólusú (egysarkú) kapcsoló:
Csak a fázisvezetőt (L) szakítja meg.
A világítási áramkör ki-és bekapcsolására alkalmas.
Megjegyzés: számtalan esetben fordul elő, hogy egy szakszerűtlen, rossz bekötés miatt a kapcsoló a fázisvezető helyett a nullavezetőt szakítja meg, így mikor a kapcsoló lekapcsolt állapotban van és valaki izzót cserél, azt hiszi nem érheti veszély, hisz a kapcsolót lekapcsolta, igen ám, de ilyenkor az izzófoglalat talpérintkezője feszültség alatt van! Ehhez hozzáérve akár halálos áramütést is szenvedhetünk, így a házilagos izzócserénél minden esetben javasolt az áramkör feszültség-mentesítése a fényforrás cseréjét megelőzően!
Kétpólusú (kétsarkú) kapcsoló:
A fázisvezetőt (L) és a nullavezetőt (N) egyszerre szakítja meg. Vizes helyiségek, illetve kültéri áramkörök esetében alkalmazzák. Billenője megegyezik az egysarkú kapcsolóéval.
Csillár /két áramkörös/ kapcsoló:
Csak a fázisvezetőt (L) szakítja meg. Két világítási áramkör külön-külön kapcsolására alkalmazzák. Két billenővel rendelkezik. (A szerk.: a név csak régi beidegződés, nem kötelező csillárt kapcsolni vele, lehet két falikart is…)
Alternatív kapcsoló:
Csak a fázisvezetőt (L) szakítja meg. Egy világítási áramkör két helyről történő kapcsolására alkalmazzák. Létezik egypólusú és kétpólusú változata is. Egy billenővel rendelkezik.
Kettős alternatív kapcsoló:
Csak a fázisvezetőt (L) szakítja meg. Két világítási áramkör két helyről történő kapcsolására alkalmazzák. Két sima alternatív kapcsoló egy szerelvénybe építve. Két billenővel rendelkezik.
Keresztváltó kapcsoló:
Csak a fázisvezetőt (L) szakítja meg. Három, vagy több helyről történő kapcsolások esetén alkalmazzák, két alternatív kapcsoló közé kötve. Tetszőleges számban alkalmazható, a kívánt kapcsolási helyek számának függvényében. Egy billenővel rendelkezik.