Mi az a FI-relé?
Tulajdonképpen egy életvédelmi relé. Hivatalos elnevezése ÁVK: áram-védőkapcsoló, hibaáram-védő kapcsoló, a német „Fehlerstromschutzschalter” szó fordítása, F: Fehler=hiba, I: áramerősség)
Működési elv:
Az ÁVK figyeli a fázis (L) és nulla (N) vezetőn átfolyó áramerősséget. Amennyiben a kettő nem egyezik, tehát valahová máshová folyik az áram – például ráz(na) valakit, az ÁVK azonnal lekapcsolja a feszültséget az áramkörről. Ennek oka, hogy az L vezetőből a föld potenciál felé áram folyik, az így elfolyó áram nagyságával az N vezetőben a visszatérő áram nagysága kisebb lesz. A fázis és nulla vezető között maximálisan megengedhető áramerősség különbséget az ÁVK névleges hibaáram értéke adja meg. (pl. 30 mA)
A félrefolyó áramot az ÁVK érzékeli és kb. 10-20 ms alatt bontja az érintkezőket, így a fogyasztók felé menő hálózatot leválasztja a bejövő hálózatról. A relé olyan gyors, hogy az illető jó esetben észre sem veszi, hogy majdnem áramütés áldozata lett!
2009 óta kötelező beépíteni új kivitelezésnél, illetve belső villamos hálózat felújításánál is, valamint ideiglenes vételezés (pl. építkezés) esetén is. Lakáscélú felhasználási helyen a minden napszaki árszabású áramkörhöz tartozó áramvédő kapcsoló a mért fogyasztói főelosztóban, áramkörileg a mért fővezeték végpontján helyezhető el – tehát lakás/ház biztosítótáblájában.
Az áram-védőkapcsolókat a névleges áramuk (25 A, 40 A) és a névleges hibaáramuk (30 mA, 100mA) alapján különböztetjük meg, valamint létezik egyfázisú (2 pólusú) és háromfázisú (4 pólusú) kivitel is.
Fontos tudnivaló, hogy az ÁVK öntisztuló érintkezővel rendelkezik, ezért fél évente a TESZT gombbal le kell oldani, ezáltal tisztul az érintkezője. A tesztelés alkalmával az áramvédő kapcsoló TESZT gombját háromszor kell működtetni: megnyomjuk – leold – visszakapcsoljuk – újból megnyomjuk – újból leold – visszakapcsoljuk – és mindezt még egyszer. Ha a TESZT gomb megnyomására a relé nem old le, akkor ki kell azt cserélni – forduljon szakemberhez, ne lásson neki a cserének saját maga, mert a különböző gyártók FI reléinek bekötési módja eltér egymástól!
A TESZT gomb csak arról ad felvilágosítást, hogy a relé működik-e, arról azonban nem, hogy a hálózat védett-e! Ezt beüzemeléskor, illetve évente célszerű ellenőrizni: egy tetszés szerinti fogyasztót az L fázisvezető és a PE védővezető közé kötve a relének azonnal le kell kapcsolnia. Még fontosabb talán, hogy az ÁVK a hibaáram nagyságát NEM, csak az idejét korlátozza!